Siany trawnik

etapy_trawnik

Zakładanie trawnika metodą wysiewu nasion na wcześniej przygotowanym, odchwaszczonym i wyrównanym terenie jest jedną z najtańszych i najłatwiejszych metod.

1

W pierwszym etapie prac przygotowujących należy usunąć wszystkie chwasty, gruz i kamienie. Po oczyszczeniu terenu trzeba wymieszać i spulchnić ziemię za pomocą glebogryzarki, szpadla lub wideł ogrodowych. Chwasty trwałe najlepiej zwalczyć za pomocą oprysków chemicznych typu Roundup w dawce 40ml/l wody. Z racji, iż ten środek ma działanie totalne należy pamiętać o 3 tygodniowym okresie karencji i dopiero po tym czasie można przystąpić do wysiewu nasion.

2

Przed wysiewem warto zbadać pH gleby. Idealny odczyn dla utrzymania trawnika mieści się w przedziale pH 5,5 – 6,5. Jeśli odczyn jest niższy niż 5 należy zastosować dolomit, aby zmniejszyć kwasowość ziemi. Jeżeli odczyn jest wyższy niż 6,5 warto zastosować siarczan amonowy, który obniży pH. Wysokość pH możemy sprawdzić zawożąc próbkę do stacji chemiczno-rolniczej lub stosując odpowiednie odczynniki dostępne w wielu sklepach z chemią ogrodniczą – w tym wypadku trzeba liczyć się z dość dużym marginesem błędu w stosunku do specjalistycznego badania w stacji chemiczno-rolniczej.

Jeśli istnieje podejrzenie, że ziemia jest jałowa można ją na tym etapie wymieszać z torfem oraz nawozem mineralnym. Wzbogaci to trawnik w związki mineralne w późniejszym czasie.

3

Kolejną czynnością przed wysiewem nasion jest równanie terenu. Przydatne będą takie narzędzia jak: grabie (najlepiej niwelacyjne) oraz wał. Każdorazowe wyrównanie terenu należy zakończyć jego wałowaniem. Czynności te należy wykonywać tak długo, aż uzyskamy satysfakcjonujący efekt. Wyrównaną ziemię należy delikatnie wzruszyć w jej wierzchniej warstwie i wysiać nasiona traw. Należy przy tym zwrócić uwagę, by nasiona były wysiane równomiernie i nie zostały rozsypane poza wytyczonym terenem.

Normą jaką należy przyjąć jest wysiew 1kg nasion na 30-40m2. Jeśli dawka będzie mniejsza trzeba liczyć się z, iż trawnik dużo wolniej będzie się zagęszczał i na docelowy efekt trzeba będzie znacznie dłużej poczekać. Natomiast, gdy dawka nasion zostanie zawyżona trawnik rozrośnie się znacznie szybciej, ale z upływem czasu będzie bardziej podatny na choroby. Wzrastające źdźbła będą wzajemnie konkurować o minerały, wodę i światło, co wpłynie negatywnie na kondycję trawnika.

5

Po wysianiu nasion trawy należy przysypać je cienką warstwą torfu lub, jeśli wcześniej wymieszaliśmy ziemię z torfem, umiejętne przegrabić a z ziemią i uwałować teren.

6

Ostatnim zadaniem przy zakładaniu trawnika jest jego podlewanie. Początkowo trzeba regularnie, ale delikatnie zraszać ziemię – tak, by nie wypłukać nasion. Nie można dopuścić do permanentnego przesuszenia ziemi i by lekkie i suche nasiona nie zostały wydmuchane przez wiatr.

Trzeba wiedzieć, iż siany trawnik można zakładać praktycznie przez cały okres wegetacyjny, od początku kwietnia do końca września – pod warunkiem zapewnienia regularnego podlewania. Na tempo kiełkowania nasion największy wpływ ma wilgotność podłoża i temperatura otoczenia (od 10 -20stC) zarówno jeśli chodzi o temperaturę w ciągu dnia jaki i w ciągu nocy. Najkorzystniejszym terminem wysiewu jest koniec sierpnia – początek września. Dolegliwe upały nie zagrażają trawnikowi, a w nocy występuje zjawisko roszenia. Kolejnym sprzyjającym terminem jest wczesna wiosna. W innych terminach trzeba liczyć się z gorszymi efektami wschodu nasion, a efektywność wschodu trawnika w dużej mierze zależy wówczas od systemu automatycznego podlewania.

Gry trawnik zacznie wschodzić należy pilnować, by wschodzące razem z nim chwasty (które zawsze się pojawią) nie zagłuszyły trawnika. W tym celu niepożądane rośliny usuwamy poprzez wyrwanie, tak aby nie uszkodzić kiełkujących nasion traw.

W późniejszym czasie, gdy trawnik jest już starszy i był przynajmniej 2-krotnie koszony, możemy użyć chemii do zwalczania chwastów. Jednak z racji, iż niektóre chwasty tak jak i trawy są jednoliścienne nie usuniemy wszystkich za pomocą herbicydów. Z chwastami jednoliściennymi trzeba walczyć w sposób naturalnie biologiczny – usuwając je mechanicznie. Częste i regularne koszenie trawnika zdecydowanie ogranicza rozwój wszelkich chwastów.

W naszej ofercie mogą Państwo znaleźć zarówno zakładanie trawników z siewu jak i z rolki, a aby zmniejszyć ryzyko zniszczenia założonego trawnika przez krety – oferujemy rozłożenie specjalnej siatki uniemożliwiającej kretom robienie kretowisk na trawniku. Jest to najskuteczniejsza metoda walki z kretami, która jednocześnie jest całkowicie ekologiczna.

Poza założeniem trawnika oferujemy Państwu także montaż systemu automatycznego nawadniania, który pozwoli ograniczyć zużycie wody potrzebnej na podlewanie ogrodu, dostarczy jej optymalną ilość roślinom oraz oszczędzi czas właścicieli ogrodu.

Ponadto nasza firma oferuje kompleksowe prace pielęgnacyjne trawnika, jak również całego ogrodu. Warto pamiętać, że każdy trawnik powinien być nawożony, koszony, podlewany i nasłoneczniany, aby wyglądał efektownie i zdrowo.